Besked

Du er ikke logget ind.

Hvordan fungerer guppyklubben.dk?

Guppyklubben.dk er en hjemmeside, stort set af al aktivitet foregår derfor på nettet.

Udover det kan man blive klubmedlem, det koster 100 kr. om året, så har man mulighed for at være med, når vi en sjælden gang mødes, man kan også bytte fisk medlemmerne imellem og være med, hvis vi køber fisk fra udlandet, udover det er der adgang til medlemsforum.

Klubben styres af klubmedlemmerne, alt hvad vi foretager os, planlægges og vedtages på den årlige generalforsamling som foregår via vores hjemmeside, der altid starter i uge 7 - forslag, der er vedtaget på generalforsamlingen, arbejder vi videre med i medlemsforum efterhånden som tingene skrider frem.

Klubbens daglige drift varetages af bestyrelsen, der lige nu består af Palle Hansen (formand) Lars Bo Dalhus Petersen (næstformand) og Henrik Mortensen (kasserer) - bestyrelsen vælges af klubmedlemmerne lige ledes til generalforsamlingen.

De rent praktiske ting omkring hjemmesidens drift varetages ad sidens administrator Lars Bo Dalhus Petersen.

Hovedparten af det, der står på vores side er offentligt tilgængeligt og kan læses af alle uden at man logger på.

Ønsker man at stille et spørgsmål, deltage i en debat, oprette en tråd eller benytte sidens forum for køb og salg, skal man lade sig registrere som bruger, det er gratis, herefter kan man skrive i forum eller sende en pb til andre brugere.

Hvis man vil have adgang til medlemsforum, deltage i afstemninger, være med til vores få men hyggelige klubmøder eller bytte fisk med andre medlemmer, skal man være betalende medlem af guppyklubben, kontingentet er pt. 100 kr. årligt.

Kontingentet for at blive klubmedlem bruges til den daglige drift af siden, vi betaler for at blive hostet. Vi har også købt lidt forskelligt, vi kan bruge til udstillinger bl.a. nogen fælles akvarier - hvis vi bruger penge af fælleskassen, stemmer vi om det til generalforsamlingen. Vi arbejder også med planer om at betale en ude fra kommende foredragsholder, så vi kan få mere viden om guppyer og guppyavl. Nogen gange holder vi små konkurrencer, gevinsterne er oftest sponsoreret af klubmedlemmerne eller lokale akvarieforretninger og den slags.

Henvendelse vedr. klubmedlemsskab sker til klubbens kasserer Henrik Mortensen enten via en pb her på siden eller via mail til Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen.

Sidste Besked: 1 År, 3 months Siden
  • admin VS : Hvis du vil have et login, skal du sende en mail til «email»
  • Palle : Godt nytår
  • Heidi : Det er godt Palle, det må altså også være en del af formandens pligter Very Happy
  • Palle : Det gjorde den, jeg købte 2 nye akvarier
  • Heidi : Rigtig god søndag alle sammen... håber den går i fisk for jer Very Happy
  • Heidi : Godt temmelig forsinket Nytår til jer... Smile
  • Knud : godt nytår fra Højmark
  • HenrikM : God Jul til alle jer guppyoter derude i de små hjem Wink
  • Palle : Hej Villads
  • Palle : Har skrevet lidt i medlemsforum..

Only registered users are allowed to post

Please login to be able to chat.

log på